Natrumin Ürünleri İade Garantilidir.

phone
Hemen Arayın0212 590 2 590

Egzama

Egzama Nedir? 

Egzama yaygın bir cilt hastalığıdır. En sık görüldüğü yaş grubu 30-50 yaş aralığıdır. Kadınlarda, erkeklerden daha sık görülür. Hastalık, obsesif (takıntılı)kişilik yapısına sahip kişilerde ve alerjiye yatkınlığı olan bireylerde daha sık görülür. Strese bağlı olarak ortaya çıkan deri hastalıkları arasında en sık görüleni ise ‘stres egzaması’ olarak da bilinen ‘liken simpleks kronikus’tur.Egzama birçok evreden geçerek oluşmaktadır. En çok kızarmış deri üzerinde kabarcıkların oluşması şeklinde görülmektedir Bu evreleri; kızarıklık, kabarcıklaşma, akıntı, parlaklık ve pullanma şeklinde sayabiliriz. Bu evreler bazen sıra ile bazen de aynı anda görülebilmektedir. Egzama genellikle akıntılı ve çok kaşıntılı bir dönemden geçmektedir. Bazı zamanlarda da kızarık, pullu, kabarcıklı ve aşırı kaşıntılı olmaktadır.

Saç Egzamasının Belirtileri

İlk belirtiler kızarıklık ve kaşıntıdır. Devamında aşağıdaki belirtilerden bir kısmı görülebilir:

Kepek ve döküntü

Yağlanma, kabuklanma

Saç derisinde pullanma, pul pul olma

Saç dökülmesi

Tedavi edilmediği ve sürekli kaşındığı takdirde ikincil belirtiler söz konusu olabilir:

Derinin sertleşmesi ve kalınlaşması

Bölgede su toplanması

Yaralar oluşması

Egzamanın diğer vücut bölgelerine ilerlemesi

Saç Egzamasının Nedenleri

Saç egzamasına yol açan temel sebepler henüz belirsizliğini koruyor. Genetik faktörlerin ve vücudun genel alerjik tepkilerinin etkili olduğu düşünülüyor. Ancak bu belirlenemeyen sebeplerce tetiklenen aşağıdaki maddeler saç egzamasının kaynağı olabilir:

Aşırı Yağlanma

Saç diplerindeki sebase bezlerinden salgılanan sebum adlı yağ, keratin ve epitel birikintisi içeren sıvı aşırı üretilirse saç egzaması tetiklenebilir. Bu sıvı, normalde sorunsuzca saç derisinde varlığını sürdüren Malassaziya adlı mantar miktarında artışa neden olur. Saç egzaması vakalarının birçoğuna bu mantar neden olmaktadır.

Stres

Stres, depresyon ve kaygı bozukluğu gibi ruhsal sıkıntılar, bedenimizin savunma mekanizmalarını harekete geçirir. Saç egzaması da derinin savunma tepkilerinden biri olarak ortaya çıkabilir. Saç egzaması şikâyeti ile doktora gelen hastaların yarısında aşırı stres veya kaygı bozuklukları gibi ruhsal problemler de gözlenmektedir.

Diğer Faktörler

Saç derisinin doğal ortamı ile barışık olmayan uyaranlar da saç egzamasına neden olabilir:

Egzamanın Nedenleri

Egzamanın oluşum nedeni hala tam olarak bilinmemektedir. Fakat bu deri hastalığı için bazı tetikleyici faktörler bulunmamaktadır. Stres ve uykusuzluktan uzak durmalı, kimyasal hiçbir maddenin cilde temas etmemesi gerekmektedir. Vücudunuzun ph dengesini koruyacak şampuanlar tercih edilmelidir. Doktor tavsiyesine uygun olarak kullanılan ilaçlar da, kaşıntı önleyici ilaçlar ve kremler kullanılarak tedaviye başlanabilir ve bunun yanında kullandığınız kişisel bakım ürünlerinizin %100 doğal, cildinizin ph nı bozmayan nem veren ürünler olması gerekmektedir.

Polifenoller Egzama Sorununa Nasıl Destek Olur? 

Polifenoller  ve K-Fulvate ekstraktı maddesinin içeriğinde bulunan yağ asitlerinden alfa linolenik asit ve linoleik asitte polifenoller ve çinko mineralinin sahip olduğu 5-alfa –redüktaz enzimini inhibe etme özelliğine sahiptirler.

 Formülde ağaçların radyo frekansında vakumla kurutulması sonucu edilen doğal etken K-Fulvate ekstraktı kullanılmıştır.Ağaç köklerinden elde edilen K-Fulvate ekstraktı, içerdiği doğal hormonlar, mineral maddeler, organik asitler (fulvik asit) ve amino asitler sayesinde  seyreltmeden uygulanabilir  organik maddeler içermektedir. Ayrıca, yine içeriğindeki organik asitler ve amino asitler,doğal hormonlar, enzimik reaksiyonlar vasıtası ile yağ parçalayıcı,aynı zamanda collagen sentezi destekleyerek dokunun tamirine yardımcı olmaktadır.Lysine vücut tarafindan yağ asitlerinin enerji kaynağı olarak kullanılmak üzere kas hücrelerine taşınmasında anahtar rol oynayan Carnitine\’in oluşturulmasında kullanılmaktadır.

Ayrıca içerisinde bulunan 19 çeşit bitkisel yağ sayesinde saç derisinin beslenmesine, nemlenmesine ve saç derisi problemlerinin çözümüne yardımcıdır.Alopesi areata denilen halk arasında saç kıran hastalığı olarak bilinen rahatsızlık saç diplerinde bağışıklık sistemi hücrelerinin  bir nedenden dolayı kendi hücrelerine savaş açıp bunun sonucunda da kıl kökleri etrafında bulunan lenfosit hücrelerinin sitokin kimyasal ajanını salgılamasıyla saç derisinde belli bir bölgede saç dökülmesine sebep olur. Polifenollerin sitokin hormonunu regüle etme özellikleri sayesinde bu rahatsızlığın önüne geçilir. Bununla birlikte K-Fulvate ekstraktı  maddesinin saç derisinde görülebilen sedef, egzama, seboreik dermatit, pruritus, aknetik keratoz gibi rahatsızlıkları giderdikleri araştırmalarca kanıtlanmıştır.K-Fulvate ekstraktı çok güçlü şelatlama etkisine sahiptir.  Şelatlama kabiliyetleriyle tektirler. Bu sayede sağlıklı cildi destekleyen minerallerin hücre veya organizma tarafından kolayca absorbe olmasını sağlarlar. Toksik ağır metalleri cilt yüzeyinden uzaklaştırırlar.

Bilinen en güçlü doğal elektrolitler olan K-Fulvate ekstraktı   dakikalar içinde toksinleri nötralize eder ve zarar görmüş hücrelerde elektrik dengesini yeniden yaplandırır.

Hücre permeabilitelerinde artışa sebep olarak hücrelerin ve dokuların madde alışverişini hızlandırır.

Kakao- çikolata ve K-Fulvate ekstraktı içeriğinde bulunan polifenollerin sitokin üretimini regüle etmeleri sebebiyle bu rahatsızlığın önüne geçtikleri gözlenmektedir.

İnsan saçı sürekli ve sıklık olarak (anagen) büyür. Saç siklusunu gelişme dönemi büyümenin durması (katagen) ve istirahat dönemi oluşturur. Saçın büyümesi normalde randomize ve non-senkronizedir. Ancak postpartum dönemde ve sistemik hastalıklarda olduğu gibi bazı fizyolojik durumlarda kıl siklusu senkronize olur. Senkronizasyon büyümenin durduğu (katagen) dönemde olursa, katogen ve telogen dönemin toplamı kadar bir dökülme dönemi olur. Aslında bu durumda saçlar hızla çekilmedikçe bir dökülme olmaz. Fizyolojik olarak dökülmenin başlangıcı yeni bir anagen siklusta, yani kıl, foliküler kanala girmeye başladığında gerçekleşir. Bu özelliği gösteren saçlar bütün saçların %10’udur. Büyümenin durması, hücre bölünmesinin durmasıyla başlar.

Saçların büyümesinin anagen fazdaki bir artışla önlenebileceği düşünülmektedir. Anagen faz saçların büyüme fazıdır. Uzmanlar saç büyümesinin damarların genişlemesi ve kanlanmanın o bölgede artmasıyla sağlanabileceğini düşünmektedir.

Kakao- çikolata ve K-Fulvate ekstraktı içeriğinde bulunan polifenollerin, vazodilatasyonu arttırması sebebiyle söz konusu bölgede aşırı bir kanlanma olur. Bu sebeple saç büyümesi fazının artmasına etki edebilir.

Kakao- çikolata ve K-Fulvate ekstraktı içeriğinde bulunan polifenollerin yüzeysel deri mukoza lezyonları için faydalı organik moleküllerdir. Deri bariyerini arttırıp, stratum korneumu hidrate ederler. Saç derisindeki herhangi bir hastalık sebebiyle oluşmuş irritasyon sonrası inflamasyonu anti inflamatuvar etkileri sayesinde tedavi ederler. Ayrıca antiviral, antibakteriyel, antimikrobiyal etkileri vardır.

Kakao- çikolata ve K-Fulvate ekstraktı içeriğinde bulunan polifenolleri, fibroblast proliferasyonunu aktive ederek doku iyileşmesinde reepitelizasyonu hızlandırırlar.

Yapılan araştırmalara göre Kakao- çikolata ve K-Fulvate ekstraktı içeriğinde bulunan  çinko mineralinin saç dökülmesinde rol oynayan 5-alfa-redüktaz enzimi üzerinde inhibe edici etkisi bulunmaktadır. Buna ek olarak şampuan formatlı bu ürünün (Natrumin) içerisinde bulunan bitkisel yağların sahip olduğu yağ asitlerinin örneğin; alfa linolenik asit, linoleik asit v.b. 5-alfa redüktaz enziminin aktivitesini kısıtlayıcı etkileride şampuanın etkisini güçlendirmektedir. Egzama tedavisinde Polifenol içeren saç şampuanları düzenli kullanıldığında tedaviye yardımcıdır.

Bu site Adım Web Hizmetleri tarafından geliştirilmiştir.