Natrumin Ürünleri İade Garantilidir.

phone
Hemen Arayın0212 590 2 590

Saçkıran

Saçkıran bir saç dökülmesi hastalığıdır. Saç kıran, cilde bulaşan ve hızlı yayılan bir tür mantarın sebep olduğu bir cilt ve saç hastalığıdır. Saçkıranın en önemli zararı ve yan etkisi saçlarda yayılması ve tedavide geç kalınması durumunda kalıcı saç kaybına sebep olmasıdır.

Saçkıran nedir?

Saçkıran, mantarların sebep olduğu bir cilt hastalığıdır. Adına saç kıran denilse de bu hastalığa sebep olan mantarlar, saçta, deride, tırnakta ve ayak parmaklarında mantar enfeksiyonuna yol açabilir. Saçkıranlı hastanın kullandığı tarak gibi ürünlerden uzak durmak ve kullanmamak gerekir.Saçkıranın erkek ve dişi olarak 2 farklı çeşidi vardır. Dişi olan saçkıran, erkeğe göre yayılma konusunda daha hızlı ve daha güçlüdür. Saçın her bölgesine kolayca yerleşebilir ve kalıcı hale gelebilir. Erkek saçkıran ise, yayılma konusunda daha yavaş ve etki ettiği bölgeler daha azdır. Saçkıran hastalığı herkeste görülebilir. Fakat çocuklarda ve ergenlerde daha sık ve kolay ortaya çıkabilir. Bunun en büyük nedeni ise, bünyenin daha zayıf ve hassas olmasıdır.

Saçkıran nasıl bulaşır?

Saçkıran bir mantar hastalığı olduğu için bulaşıcıdır. Özellikle hastalıklı alana direkt temas halinde hem insanlardan hem de hayvanlardan kolayca bulaşabilir. Saçkıran, mantar enfeksiyonunu barındıran bir hastadan diğer vücuda kolayca aktarılmaktadır. Bu da hasta kişinin eşyalarını kullanmakla mümkündür. Makas, tırnak makası, bıçak gibi temizlik konusunda sıkıntılı ürünleri mümkün olduğunca kişiye özel tutmak gerekir.

Saçkıran belirtileri nelerdir?

Saçkıran başlangıcı genel olarak küçük kabarcık ve sivilce gibi bir dış görünüşe sahiptir. Saçkıranın belirtileri arasında ilk ve en önemlisi budur. Kabarcık olan bölgede bir süre sonra halka biçiminde bir genişleme ve yayılma görülür. Görüldüğü bölgedeki saçı dökmeye ve o bölgede yayılmaya başlar. Saç dökülmesi başlangıç aşamasında geçicidir. Ancak saçkıran kısa süre içerisinde tedavi edilmezse saç dökülmesi kalıcı kelliğe yol açabilir. Saçkıran’ın var olduğu bölgede saçlar zayıflar ve kırılgan bir hal alır. Nadiren saçkıran olan bölgede sarı cilt lekeleri de meydana gelebilir. Tırnaklarda görülen saçkıran mantarı şikayetlerinde tırnak şeklinde bozulmalar ve farklılıklar görülür.

Saçkıran tedavi yöntemleri nelerdir?

Saçkıran, çözümü olan bir cilt hastalığıdır. ilk olarak saçkırana sebep olan enfeksiyon yapıcı mantarları yok etmek şarttır. Natrumin içeriğinde bulunan polifenollerin anti-fungal özelliği sayesinde saç derinize bakım yaparak sorunun ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Polifenoller Saç Kıran Sorununa Nasıl Destek Olur?

Polifenoller ve K-Fulvate ekstraktı maddesinin içeriğinde bulunan yağ asitlerinden alfa linolenik asit ve linoleik asitte polifenoller ve çinko mineralinin sahip olduğu 5-alfa –redüktaz enzimini inhibe etme özelliğine sahiptirler.

Formülde ağaçların radyo frekansında vakumla kurutulması sonucu edilen doğal etken K-Fulvate ekstraktı kullanılmıştır.Ağaç köklerinden elde edilen K-Fulvate ekstraktı, içerdiği doğal hormonlar, mineral maddeler, organik asitler (fulvik asit) ve amino asitler sayesinde seyreltmeden uygulanabilir organik maddeler içermektedir. Ayrıca, yine içeriğindeki organik asitler ve amino asitler,doğal hormonlar, enzimik reaksiyonlar vasıtası ile yağ parçalayıcı,aynı zamanda collagen sentezi destekleyerek dokunun tamirine yardımcı olmaktadır.Lysine vücut tarafindan yağ asitlerinin enerji kaynağı olarak kullanılmak üzere kas hücrelerine taşınmasında anahtar rol oynayan Carnitine’in oluşturulmasında kullanılmaktadır.

Ayrıca içerisinde bulunan 19 çeşit bitkisel yağ sayesinde saç derisinin beslenmesine, nemlenmesine ve saç derisi problemlerinin çözümüne yardımcıdır. Alopesi areata denilen halk arasında saç kıran hastalığı olarak bilinen rahatsızlık saç diplerinde bağışıklık sistemi hücrelerinin bir nedenden dolayı kendi hücrelerine savaş açıp bunun sonucunda da kıl kökleri etrafında bulunan lenfosit hücrelerinin sitokin kimyasal ajanını salgılamasıyla saç derisinde belli bir bölgede saç dökülmesine sebep olur. Polifenollerin sitokin hormonunu regüle etme özellikleri sayesinde bu rahatsızlığın önüne geçilir. Bununla birlikte K-Fulvate ekstraktı maddesinin saç derisinde görülebilen sedef, egzama, seboreik dermatit, pruritus, aknetik keratoz gibi rahatsızlıkları giderdikleri araştırmalarca kanıtlanmıştır. K-Fulvate ekstraktı çok güçlü şelatlama etkisine sahiptir. Şelatlama kabiliyetleriyle tekdirler. Bu sayede sağlıklı cildi destekleyen minerallerin hücre veya organizma tarafından kolayca absorbe olmasını sağlarlar. Toksik ağır metalleri cilt yüzeyinden uzaklaştırırlar.

Bilinen en güçlü doğal elektrolitler olan K-Fulvate ekstraktı dakikalar içinde toksinleri nötralize eder ve zarar görmüş hücrelerde elektrik dengesini yeniden yapılandırır.

Hücre permeabilitelerinde artışa sebep olarak hücrelerin ve dokuların madde alışverişini hızlandırır.

Kakao- çikolata ve K-Fulvate ekstraktı içeriğinde bulunan polifenollerin sitokin üretimini regüle etmeleri sebebiyle bu rahatsızlığın önüne geçtikleri gözlenmektedir.

İnsan saçı sürekli ve siklik olarak (anagen) büyür. Saç siklusunu gelişme dönemi büyümenin durması (katagen) ve istirahat dönemi oluşturur. Saçın büyümesi normalde randomize ve non-senkronizedir. Ancak postpartum dönemde ve sistemik hastalıklarda olduğu gibi bazı fizyolojik durumlarda kıl siklusu senkronize olur.Senkronizasyon büyümenin durduğu (katagen) dönemde olursa, katogen ve telogen dönemin toplamı kadar bir dökülme dönemi olur. Aslında bu durumda saçlar hızla çekilmedikçe bir dökülme olmaz. Fizyolojik olarak dökülmenin başlangıcı yeni bir anagen siklusta, yani kıl, foliküler kanala girmeye başladığında gerçekleşir. Bu özelliği gösteren saçlar bütün saçların %10’udur. Büyümenin durması, hücre bölünmesinin durmasıyla başlar.

Saçların büyümesinin anagen fazdaki bir artışla önlenebileceği düşünülmektedir. Anagen faz saçların büyüme fazıdır. Uzmanlar saç büyümesinin damarların genişlemesi ve kanlanmanın o bölgede artmasıyla sağlanabileceğini düşünmektedir.

Kakao- çikolata ve K-Fulvate ekstraktı içeriğinde bulunan polifenollerin, vazodilatasyonu arttırması sebebiyle söz konusu bölgede aşırı bir kanlanma olur. Bu sebeple saç büyümesi fazının artmasına etki edebilir.

Kakao- çikolata ve K-Fulvate ekstraktı içeriğinde bulunan polifenollerin yüzeysel deri mukoza lezyonları için faydalı organik moleküllerdir. Deri bariyerini arttırıp, stratum korneumu hidrate ederler. Saç derisindeki herhangi bir hastalık sebebiyle oluşmuş irritasyon sonrası inflamasyonu anti inflamatuvar etkileri sayesinde tedavi ederler. Ayrıca antiviral, antibakteriyel, antimikrobiyal etkileri vardır.

Kakao- çikolata ve K-Fulvate ekstraktı içeriğinde bulunan polifenolleri, fibroblast proliferasyonunu aktive ederek doku iyileşmesinde reepitelizasyonu hızlandırırlar.

Yapılan araştırmalara göre Kakao- çikolata ve K-Fulvate ekstraktı içeriğinde bulunan çinko mineralinin saç dökülmesinde rol oynayan 5-alfa-redüktaz enzimi üzerinde inhibe edici etkisi bulunmaktadır. Buna ek olarak polifenol içerikli şampuan içerisinde bulunan bitkisel yağların sahip olduğu yağ asitlerinin örneğin; alfa linolenik asit, linoleik asit v.b. 5-alfa redüktaz enziminin aktivitesini kısıtlayıcı etkileri de şampuanın etkisini güçlendirmektedir. Saç kıran 6 ile 12 ay arasında tedavi edilmektedir. Polifenol içeren saç bakım ürünlerini düzenli bir şekilde kullanmanız gerekmektedir.

Bu site Adım Web Hizmetleri tarafından geliştirilmiştir.