Natrumin Ürünleri İade Garantilidir.

phone
Hemen Arayın0212 590 2 590

Saç Dökülmesi

Saç Dökülmesi Nedir?

Saç dökülmesine tıp dilinde alopesi adı verilir. Uzmanalar günde 50-100 adet saç telinin dökülmesinin normal olduğunu eğer dökülme aşırı miktarda ise saçlarda gözle görülen incelme oluşursa, en kısa zamanda önlem almamız gerektiğini bildiriyor. Saçların insanlar için yaşamsal bir önemi yoktur. Görselliğimizi etkilediği için bireylerde psikolojik olarak etki eder. Saç dökülmeleri çoğunlukla iz bırakan ve bırakmayan dökülmeler diye iki gruba ayrılır.

Erkeklerde görülen seboreik bünyelerin saç dökülmesi en sık rastlanan dökülmedir. Bunu kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi olarak ta görmekteyiz. Seboreik bünyeye sahip olanların deri altı bezlerinde sorunlar oluşabilir. Kepeklenen, kaşınan, yağlı saçlara sahip olanların saç dökülmeleri yıllarca sürebilir.

Başlangıçta dökülen saçların yerine yenisi çıkar, fakat daha cansız ve incedirler. Zamanla yeniden dökülen saçlar yerini ciddi dökülmelere bırakır. Önce alın köşeleri ve tepe ön bölgesinden başlayan dökülmeler, yanlarda da vuku bulur. Bu tip dökülmede kulak ardındaki saçlar çok sağlam olup, çekmekle dahi çıkmazlar. Bu çeşit saç dökülmesinin sadece erkeklerde görülmektedir. Bayanlarda ise saç dökülmeleri genelde tepede başlamaktadır.

Saç Dökülmesinin nedenleri

Kalıtsal saç kaybı: saç dökülmesi ailesel yani kalıtsal olabilir. 10-20-30 lu yaşlarda görülen fakat kelliğin oluşmadığı sadece fazla dökülmelerin olduğu erkek tipi kellik olarak adlandırılır.

 Doğum sonrası: gebe bayanlarda doğumdan 2-3 ay sonra aşırı miktarda saç dökülmesine rastlanmaktadır. Bu süreç 1-6 ay sürebiliyor.

Yüksek ateş, ağır enfeksiyon ve soğuk algınlığı: Ağır bir hastalıktan 4 hafta ila 3 ay sonra yoğun bir saç kaybı yaşanabilmektedir.

Tiroid hastalıkları: fazla ya da az çalışan tiroid bezleri saç dökümüne neden olmaktadır.

Protein eksikliği: Diyetler, beslenme alışkanlıkları gibi sorunlarda vücutta protein eksiklikleri oluşmaktadır.  Vücut Proteini muhafaza etmek için saçları dinlenme evresine sokar Bundan 2-3 ay sonra da yoğun bir saç kaybı oluşur. Bunların dışında; kanser tedavilerinde kullanılan ilaçlar, doğum kontrol hapları, demir eksikliği, kronik hastalıklar, ilaçlar da saç dökümünde etkendir.

POLİFENOLLER SAÇ DÖKÜLMESİNE NASIL DESTEK OLUR?

Polifenoller  ve K-Fulvate ekstraktı maddesinin içeriğinde bulunan yağ asitlerinden alfa linolenik asit ve linoleik asitte polifenoller ve çinko mineralinin sahip olduğu 5-alfa–redüktaz enzimini inhibe etme özelliğine sahiptirler.

Formülde ağaçların radyo frekansında vakumla kurutulması sonucu edilen doğal etken K-Fulvate ekstraktı kullanılmıştır. Ağaç köklerinden elde edilen K-Fulvate ekstraktı, içerdiği doğal hormonlar, mineral maddeler, organik asitler (fulvik asit) ve amino asitler sayesinde  seyreltmeden uygulanabilir  organik maddeler içermektedir. Ayrıca, yine içeriğindeki organik asitler ve amino asitler, doğal hormonlar, enzimik reaksiyonlar vasıtası ile yağ parçalayıcı,aynı zamanda collagen sentezi destekleyerek dokunun tamirine yardımcı olmaktadır. Lysine vücut tarafindan yağ asitlerinin enerji kaynağı olarak kullanılmak üzere kas hücrelerine taşınmasında anahtar rol oynayan Carnitine’in oluşturulmasında kullanılmaktadır.

Ayrıca içerisinde bulunan 19 çeşit bitkisel yağ sayesinde saç derisinin beslenmesine, nemlenmesine ve saç derisi problemlerinin çözümüne yardımcıdır. Alopesi areata denilen halk arasında saç kıran hastalığı olarak bilinen rahatsızlık saç diplerinde bağışıklık sistemi hücrelerinin  bir nedenden dolayı kendi hücrelerine savaş açıp bunun sonucunda da kıl kökleri etrafında bulunan lenfosit hücrelerinin sitokin kimyasal ajanını salgılamasıyla saç derisinde belli bir bölgede saç dökülmesine sebep olur. Polifenollerin sitokin hormonunu regüle etme özellikleri sayesinde bu rahatsızlığın önüne geçilir. Bununla birlikte K-Fulvate ekstraktı  maddesinin saç derisinde görülebilen sedef, egzama, seboreik dermatit, pruritus, aknetik keratoz gibi rahatsızlıkları giderdikleri araştırmalarca kanıtlanmıştır.K-Fulvate ekstraktı çok güçlü şelatlama etkisine sahiptir.  Şelatlama kabiliyetleriyle tektirler. Bu sayede sağlıklı cildi destekleyen minerallerin hücre veya organizma tarafından kolayca absorbe olmasını sağlarlar. Toksik ağır metalleri cilt yüzeyinden uzaklaştırırlar.

Bilinen en güçlü doğal elektrolitler olan K-Fulvate ekstraktı dakikalar içinde toksinleri nötralize eder ve zarar görmüş hücrelerde elektrik dengesini yeniden yapılandırır.

Hücre permeabilitelerinde artışa sebep olarak hücrelerin ve dokuların madde alışverişini hızlandırır.

Kakao- çikolata ve K-Fulvate ekstraktı içeriğinde bulunan polifenollerin sitokin üretimini regüle etmeleri sebebiyle bu rahatsızlığın önüne geçtikleri gözlenmektedir.

İnsan saçı sürekli ve siklik olarak (anagen) büyür. Saç siklusunu gelişme dönemi büyümenin durması (katagen) ve istirahat dönemi oluşturur. Saçın büyümesi normalde randomize ve non-senkronizedir. Ancak postpartum dönemde ve sistemik hastalıklarda olduğu gibi bazı fizyolojik durumlarda kıl siklusu senkronize olur. Senkronizasyon büyümenin durduğu (katagen) dönemde olursa, katogen ve telogen dönemin toplamı kadar bir dökülme dönemi olur. Aslında bu durumda saçlar hızla çekilmedikçe bir dökülme olmaz. Fizyolojik olarak dökülmenin başlangıcı yeni bir anagen siklusta, yani kıl, foliküler kanala girmeye başladığında gerçekleşir. Bu özelliği gösteren saçlar bütün saçların %10’udur. Büyümenin durması, hücre bölünmesinin durmasıyla başlar.

Saçların büyümesinin anagen fazdaki bir artışla önlenebileceği düşünülmektedir. Anagen faz saçların büyüme fazıdır. Uzmanlar saç büyümesinin damarların genişlemesi ve kanlanmanın o bölgede artmasıyla sağlanabileceğini düşünmektedir.

Kakao- çikolata ve K-Fulvate ekstraktı içeriğinde bulunan polifenollerin, vazodilatasyonu arttırması sebebiyle söz konusu bölgede aşırı bir kanlanma olur. Bu sebeple saç büyümesi fazının artmasına etki edebilir.

Kakao- çikolata ve K-Fulvate ekstraktı içeriğinde bulunan polifenollerin yüzeysel deri mukoza lezyonları için faydalı organik moleküllerdir. Deri bariyerini arttırıp, stratum korneumu hidrate ederler. Saç derisindeki herhangi bir hastalık sebebiyle oluşmuş irritasyon sonrası inflamasyonu anti inflamatuvar etkileri sayesinde tedavi ederler. Ayrıca antiviral, antibakteriyel, antimikrobiyal etkileri vardır.

Kakao- çikolata ve K-Fulvate ekstraktı içeriğinde bulunan polifenolleri, fibroblast proliferasyonunu aktive ederek doku iyileşmesinde reepitelizasyonu hızlandırırlar.

Yapılan araştırmalara göre Kakao- çikolata ve K-Fulvate ekstraktı içeriğinde bulunan  çinko mineralinin saç dökülmesinde rol oynayan 5-alfa-redüktaz enzimi üzerinde inhibe edici etkisi bulunmaktadır. Buna ek olarak şampuan formatlı bu ürünün içerisinde bulunan bitkisel yağların sahip olduğu yağ asitlerinin örneğin; alfa linolenik asit, linoleik asit v.b. 5-alfa redüktaz enziminin aktivitesini kısıtlayıcı etkileride şampuanın etkisini güçlendirmektedir.

Kakao- çikolata ve K-Fulvate ekstraktı içeriğinde bulunan polifenoller sayesinde saç dökülmesinin çözümü için geliştirilmiş şampuan formatındaki siyah renkli bu ürün piyasadaki diğer şampuanların aksine hiç su kullanılmadan üretilmiştir.

Bu site Adım Web Hizmetleri tarafından geliştirilmiştir.